بازگشت به صفحه اصلی                             

علیه تبعیض   
سازمان دفاع از حقوق زن در ایران

 

 

 

 

افزایش آمار زنان به قتل رسیده در سال 87
 


سرمایه، صبا صراف: دادستان تهران با اعلام میانگین سه ساله آمار قتل در تهران گفت: از مجموع 627 فقره قتل، 462 فقره یعنی 74 درصد از مقتولان این پرونده ها را مردان و 165 مورد یعنی 26 درصد را زنان تشکیل می دهند.عباس جعفری دولت آبادی تعداد قتل های اتفاق افتاده در 6 ماهه نخست سال 88 را 103 قتل اعلام کرد.وی روز گذشته در نشست تخصصی کاهش خشونت مبتنی بر جنسیت که از سوی سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شده بود، با ارائه آمار و پژوهش هایی در ارتباط با قتل زنان در کشور گفت: 27 نفر از قربانیان قتل های این مدت زمانی زنان بودند و آنان 27 درصد از مجموع قربانیان قتل ها هستند. وی در این نشست، آماری از تعداد زنان به قتل رسیده از سال 85 تا 88 را ارائه کرد. به گفته دادستان تهران در سال 85 تعداد 202 قتل در تهران اتفاق افتاد که 56 نفر از مقتولان آن زن بودند.همچنین در سال 86 از میان 149 قتل، 35 نفر مربوط به زنان بوده و در سال 87 نیز 46 زن در 172 حادثه قتل، مقتول پرونده بوده اند.براساس این آمار، سال 85 تعداد زنان به قتل رسیده بیش از دیگر سال هاست و با وجود کاهش این رقم در سال 86، بار دیگر در سال 87 به آمار زنان به قتل رسیده، افزوده می شود.با توجه به آنکه پیدا کردن آمار رسمی و حتی غیررسمی در زمینه قتل ها به خصوص قتل های خانوادگی یا قتل هایی که زنان در آنها قربانی هستند، وجود ندارد، این از معدود دفعاتی است که دادستان تهران به ارائه آماری هرچند به صورت کلی پرداخته است.دادستان تهران در این جلسه به کمبود و عدم ارائه آمار در کشور اعتراض کرد و گفت: باید کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در این زمینه انجام شود و مسوولان به ارائه آمار بپردازند. وی در ادامه اشاره کرد: دانشگاه ها به دلیل ریسکی که در ارتباط با این سوژه ها وجود دارد و همچنین عدم همکاری مراجع قضایی برای ارائه آمار سراغ چنین پژوهش هایی نمی روند.دادستان تهران گفت: در دستگاه قضایی باید فضای ارائه آمار و اطلاعات را بیشتر مطرح کنیم.دادستان تهران در شرایطی از نبود آمار و ارقام سخن گفت که در نشست روز گذشته سازمان دفاع از حقوق قربانیان خشونت، که با موضوع کاهش خشونت مبتنی بر جنسیت برگزار شده بود، دیگر سخنرانان این همایش صحبت تازه ای در ارتباط با حل معضلات حقوقی زنان یا آماری که نشان دهنده مشکلات و مسائل مربوط به خشونت های جنسیتی شود،ارائه نداند.مسوولان این همایش اعتقاد داشتند، ارائه آمار و ارقام ممکن است موجب تقابل با دولت شود. یکی از مسوولان این سازمان گفت: در برخی زمینه ها در هر صورت این تقابل به وجود خواهد آمد و ممکن است مقالات ما برخی را خوشحال نکند اما هدف این است که از راه های مسالمت آمیز و کم تنش مسائل را مطرح کنیم.
 


قوانین باید اصلاح شود
 


دادستان تهران در ادامه این نشست اعلام کرد: در حوزه قوانینی که مربوط به متهمان قتل زنان یا دختران می شوند نیاز به اصلاح داریم. به خصوص در ارتباط با ماده 630 قانون مجازات اسلامی که به انگیزه ناموسی در قتل ها می پردازد اعتقاد دارم اگر نبود هم اتفاقی نمی افتاد. باید توجه کرد احتمال وجود شرایطی که در این ماده آمده است، بسیار کم است. ماده 630 قانون مجازات اسلامی می گوید: هرگاه مرد همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می تواند در همان حال آنان را به قتل برساند در صورتی که زن مکره باشد فقط می تواند مرد را به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد مانند قتل است و با توجه به تعریفی که از ماده به عمل آمده از ظاهر ماده می توان نواقصی را استخراج کرد.

به گفته جعفری بسیار کم اتفاق می افتد که مردی در آن لحظه بتواند همسر خود را در چنین شرایطی ببیند.سیاست های قضایی متناقض متهمانی که عفو می شوند
 


جعفری دولت آبادی که پیش از این رئیس دادگستری خوزستان نیز بوده در این جلسه با اشاره به اینکه باید به قتل های ناموسی و همسرکشی توجه بیشتری شود، گفت: در این نوع قتل ها عموماً متهم خود را پنهان نکرده و قاتل خودش را معرفی می کند. این متهمان از عمل خود پشیمان نیستند. او ادامه داد: قتل های ناموسی مساله ای است که ادامه دارد و تا زمانی که این تفکر در متهم وجود دارد که عمل خود را بحق می داند نیز ادامه خواهد داشت. جعفری دولت آبادی در ارتباط با محکومان چنین پرونده هایی گفت: سیاست قضایی در مورد قتل های ناموسی کاملاً متناقض و متفاوت است به طوری که بسیاری از این متهمان به قتل عمد در کمیسیون عفو می خورند یا در مدت کوتاهی رضایت می گیرند.دادستان تهران با تاکید بر اینکه این قتل ها دارای ریشه جنایی نیست بلکه ریشه عقلی دارند و در فرهنگ این نوع متهمان است، گفت: پلیس و حوزه های قضایی در برخورد با این متهمان ناتوان هستند، چون این مساله ریشه فرهنگی دارد و باید این ریشه ها از بین برود.وی راهکار این مساله را در درجه اول تشدید مجازات این متهمان دانست و گفت: راهکارهای دیگر آن تقویت حوزه فرهنگی و ورود جامعه شناسان و روانشناسان در این حوزه است.قتل های تهران از نوع عادی است
 


دادستان تهران در ادامه با ارائه آمار مربوط به قتل های تهران گفت: این آمار نشان می دهد در تهران یک روال عادی در قتل وجود دارد.وی در این نشست قتل عمد زنان را به چهار نوع تقسیم کرد و گفت: یک دسته مربوط به قتل های ناموسی است که این قتل ها در برخی استان های کشور مانند خوزستان بیشتر است. دسته دوم قتل های مربوط به همسرکشی است. جعفری دولت آبادی نوع سوم قتل ها را بر اثر اختلالات روانی عنوان کرد و گفت: در این نوع قتل ها اختلال شخصیت در متهم دیده می شود مانند متهم به قتل سریالی زنان در آبادان که در اعترافات خود گفته بود زمانی که دختر یا زنی را می دیدم نفرت سراسر وجودم را می گرفت و تا او را نمی کشتم آرام نمی گرفتم.به گفته وی ، اگرچه پزشکی قانونی اعلام کرده بود این متهم اختلال جدی جنون نداشته اما چنین افرادی مانند این متهم و حنایی، متهم قتل های سریالی مشهد عموماً دارای اختلالات روانی هستند و بخشی از قتل ها به این علت بوده است.دادستان تهران دسته چهارم قتل ها را قتل های اصطلاحاً عادی عنوان کرد و گفت: این دسته در میان سه نوع دیگر قرار نگرفته و از جمله قتل های عادی است که اتفاق می افتد و در آنها زن ها به قتل می رسند و قتل هایی که در تهران اتفاق می افتد بیشتر از این دسته هستند.مردانی با مشاغل خشندادستان تهران در ارتباط با قتل های خانوادگی که زنان مقتول آن هستند، گفت: این نوع قتل ها عموماً در خانواده هایی رخ می دهد که به شیوه های قضایی مانند طلاق و شکایت تن نمی دهند و عموماً قاتلان این پرونده ها از میان مشاغل خشن هستند. جعفری دولت آبادی اضافه کرد: در این دسته از قتل ها، مردسالاری شدیدی در مردان دیده می شود و فساد اخلاقی زن از جمله انگیزه های قاتل است. در این قتل ها برخلاف قتل های ناموسی، قاتل به فساد اخلاقی همسرش سوء ظن ندارد بلکه ایمان دارد.دادستان تهران اعتیاد و الکل را نیز از دیگر انگیزه های همسرکشی بیان کرد و گفت: در این قتل ها، مرد از همسرش می خواهد به دلیل اعتیاد و الکلی بودن وی، تن به خفت و خواری دهد که سرنوشتش همچون همسرش شود و اگر مقاومت کند، کشته می شود. جعفری دولت آبادی، خشم های آنی و ناگهانی مردان را از دیگر علل وقوع همسرکشی بیان کرد. وی همچنین مشکلات اقتصادی را در وقوع همسرکشی موثر دانست.