بازگشت به صفحه اصلی

 

‏                                                        پوشش موي زن
 
‏ ‏سؤال : در صورتي كه خانمي مقداري از موهاي او مشخص باشد آيا مشكلي‏ ‏دارد؟ در صورتي كه بسيار شنيده ام كه گناه زيادي را مرتكب مي‎گردد.


‏ ‏جواب :
بسمه تعالي
با سلام و تحيت
بر زن آزاد واجب است موهاي سر خود را از نامحرم بپوشاند.
والسلام عليكم و رحمة الله .
 
 
‏                                                                      پوشش زنها در نماز و طواف
 

‏ ‏سؤال : حضرتعالي درباره حجاب زن در رساله عمليه فرموده ايد: "زن بايد‏ ‏در موقع نماز، تمام بدن حتي سر و موي خود را بپوشاند ولي پوشاندن‏ ‏صورت به مقداري كه در وضو شسته مي‎شود و دستها تا مچ و پاها تا مچ لازم‏ ‏نيست . و همچنين با توجه به اينكه درباره حجاب زن در طواف فرموده ايد:‏ ‏"بنابر احتياط حكم نماز را دارد" لطفا جواب اين دو سؤال را مرقوم‏ ‏فرماييد.
‏ ‏1: آيا پوشاندن پا تا مچ از زمان احرام بستن در مسجد شجره و در بين راه و‏ ‏همچنين در عرفات و مني و مشعر الحرام و در بين راه ، لازم است يا نه . و در‏ ‏طواف چطور؟
‏ ‏2: آيا پشت پا به مقداري كه از مچ پائين تر باشد، جزء همين پا تا مچ‏ ‏محسوب مي‎شود يا نه ؟
‏ ‏3: جنابعالي در مناسك فرموده ايد: محرم مي‎تواند زير لحاف يا پتو بخوابد‏ ‏هرچند روي پاهاي او را بپوشاند، اما سر خود را نپوشاند. و بنابر احتياط در‏ ‏حال نشستن هم آن را به دور خود نپيچد.
‏ ‏الف ) منظور جنابعالي از پتو، پتوي مخيط است يا غيرمخيط؟
‏ ‏ب ) اگر پتو، مخيط نباشد در حال نشستن اگر محرم آن را به دور خود بپيچد‏ ‏چه حكمي دارد؟

‏ ‏جواب :
بسمه تعالي
با سلام و تحيت
1 - پوشاندن پا از جهت احرام حكم خاصي ندارد و در نماز و‏ ‏طواف نيز ظاهرا پوشاندن قدمها لازم نيست ولي به طور كلي هرگاه در‏ ‏معرض نگاه نامحرم است بنابر احتياط بايد قدمهاي خود را نيز بپوشاند.
‏ ‏2 - بله پشت پا، پائين تر از مچ ، جزو قدمها محسوب مي‎شود ولي در نماز و‏ ‏نيز بنابر احتياط در طواف براي آن كه يقين كند مقدار لازم را پوشانده است ،‏ ‏مقداري از پائين تر از مچ پا را نيز بپوشاند.
‏ ‏3 - محرم مي‎تواند زير پتو و لحاف مخيط و يا غير مخيط بخوابد ولي بنابر‏ ‏احتياط حتي پتوي غير مخيط را به دور خود نپيچد.
والسلام عليكم و رحمة الله .
 
 
‏                                                                                                         پوشش زنان و مردان
 
‏ ‏سؤال : آقاي منتظري ، دستورات پوشش زن در اسلام ، زماني ارائه شد كه‏ ‏آرايش براي مردان موضوعيت نداشت ، اما اكنون كه آرايش مردان نيز بروز‏ ‏كرده است ، لزوم پوشش مردان از نامحرمان در آرايششان لازم و به نظر‏ ‏مي‎رسد. خصوصا كه اگر لزوم پوشش براي بانوان را، حافظ آرامش و‏ ‏بهداشت جنسي جامعه بدانيم و از آنجا كه هدف مردان در آرايش خالي از‏ ‏اهداف جنسي نيست .

‏ ‏جواب :
بسمه تعالي
با سلام و تحيت
مردان منحصر به زمان كنوني نيست در زمانهاي گذشته نيز بر‏ ‏حسب عادات و عرف هر زماني مردان نيز آرايش خاصي داشته اند. اما از‏ ‏آنجا كه كارهاي مهم و سخت جامعه برعهده مردان است لزوم پوشش مردان‏ ‏موجب عسر و حرج و اختلال كارهاي جامعه مي‎باشد.
‏ ‏و براي حفظ سلامت جامعه ، زنان از نگاه جنسي و شهوت انگيز به مظاهر‏ ‏آرايش مردان منع شده اند، همانگونه كه مردان نيز از نگاه به مظاهر زيبائي و‏ ‏زينت زنان همچون مو و بدن آنان جز موارد استثناء شده منع شده اند.
والسلام عليكم و رحمة الله .
 
ad
 
‏                                                                                         استفاده از كلاه گيس براي حجاب
 
‏ ‏سؤال : همان گونه كه مستحضريد طرح ممنوعيت حجاب در مدارس اروپا‏ ‏باعث دل نگراني هاي جدي براي خانواده هاي متدين شده است . البته راه‏ ‏كاري هم ارائه شده است و آن اين كه : از كلاه گيس استفاده شود. ولي در اين‏ ‏بين نكته اي بس مورد تأمل وجود دارد كه بيانش در اينجا خالي از لطف‏ ‏نيست :
‏ ‏استفاده از كلاه گيس از مشخصات يهوديان است و ما اين امر را به وضوح در‏ ‏بعضي كشورهاي اروپايي مشاهده مي‎كنيم . بيان تفصيل مطلب را در اين باره‏ ‏به وقتي ديگر موكول مي‎كنيم .
‏ ‏حال سؤال جدي اين است كه چه بايد كرد: از سويي حجاب اسلامي شكوه‏ ‏و جلوه اش محفوظ بماند و از سويي ديگر گرايش به روش يهوديان نبايد سر‏ ‏لوحه قرار گيرد.

‏ ‏جواب :
بسمه تعالي
با سلام و تحيت
زن بايد به هر نحو كه ممكن است خود را از نگاه نامحرم حفظ نمايد‏ ‏و در موارد مذكور در سؤال مي‎تواند از كلاه معمولي و يا پوششهاي ديگري‏ ‏كه مقدار لازم از سر و گردن را بپوشاند استفاده نمايد.
‏ ‏و كلاه گيس هم اگر به نحوي باشد كه زينت و موجب جلب توجه نشود‏ ‏اشكالي ندارد و در اين موارد اختصاص به يهوديان در حدي نيست كه تشبه‏ ‏به آنان محسوب شود. و در مواردي كه واقعا نمي تواند حجاب خود را حفظ‏ ‏نمايد بايد حتي الامكان از آنجا مهاجرت نمايد و اين گونه عذرها، مجوز رفع‏ ‏حجاب نمي باشد.
والسلام عليكم و رحمة الله .
 
 
‏                                                                           آرايش همسر در خارج منزل ، و وظيفه شوهر
‏ ‏
‏ ‏سؤال : همسر بنده مقلد حضرتعالي است ، نظر جنابعالي در مورد آرايش‏ ‏زن بيرون از منزل چيست ؟
‏ ‏1 - آيا آرايش در حد عرف (در حال حاظر عرف تهران ) اشكال ندارد؟
‏ ‏2 - آرايش كمي كه به منظور تميزي انجام مي‎شود چطور؟
‏ ‏3 - آرايش بيرون از منزل مطلقا حرام است ؟
‏ ‏4 - من از تمام شيوه هاي ممكن براي منصرف كردن همسرم از اين كار‏ ‏استفاده كرده ام ; از جمله : كتاب ، صحبت ، محبت و... . هم اكنون هرگونه‏ ‏صحبت ما در اين زمينه به جدل كشيده مي‎شود و ايشان از من تقاضا دارند‏ ‏كه در اين زمينه چيزي به ايشان نگويم .
‏ ‏به نظر جنابعالي وظيفه اينجانب در اين شرايط چيست ؟ تحمل ؟ من از‏ ‏اثرگذاري نااميد شده ام . آيا ديگر وظيفه اي در قبال حجاب همسرم ندارم ؟ يا‏ ‏بايد به تلاش خود با توجه به مشاجره پياپي ادامه دهم ؟
‏ ‏
‏ ‏جواب :
‏ ‏بسمه تعالي
‏ ‏با سلام و تحيت
‏ ‏شما در حد امر به معروف و نهي از منكر با زبان ملايم به وظيفه شرعي‏ ‏خود عمل نمائيد. و اگر مؤثر نشد وظيفه ديگري نداريد. البته سعي كنيد با‏ ‏برخورد منطقي و معقول - نه چماقي - بتدريج تأثير مثبت داشته باشيد.
‏ ‏ان شاء الله موفق باشيد.
 
 
‏                                                     ‏استفاده مردها از گردنبند نقره در نماز و غيرنماز                                             
‏ ‏
‏ ‏سوال : مى‎خواستم بدانم كه حكم گردنبند نقره اى براى مردان چيست ؟ در‏ ‏حالت عادى و براى نماز حكمش چيست ؟
‏ ‏
‏ ‏جواب :
‏ ‏بسمه تعالى
‏ ‏با سلام و تحيت
‏ ‏زينت كردن مردان به نقره در هيچ حال اشكال ندارد.
‏ ‏ان شاء الله موفق باشيد.
 

منبع : سایت آیت الله منتظری


بازگشت به صفحه اصلی