بازگشت به صفحه اصلی                      

علیه تبعیض
سازمان دفاع از حقوق زن در ایران

 

 

 

بهروز مهرآبادی: زنی که دنیا را مسحور خود کرد

 

 

دسترسی به مینا احدی کار مشکلی نیست. حتی محبوسین از درون زندان های ایران با او تماس می گیرند و از او کمک می خواهند، اما طول شبانه روز برای مینا احدی باید خیلی بیشتر از ۲۴ ساعت باشد تا برای فعالیت ها و تلاش های بیوقفه و انرژی بی پایان او کفایت کند. شاید به دلیل همین کم بودن ساعات روز است که فرصت ناچیزی برای بیان کارهای خود پیدا می کند و بخش عظیم این فعالیت ها و تاثیرات مهم سیاسی و اجتماعی آن ناگفته می ماند.

در مراسم یادبود منصور حکمت در استکهلم فرصت کوتاهی پیدا شد تا با مینا احدی گفتگو داشته باشم. تازه از سومین سفر خود به برزیل برگشته است و یک دنیا حرف برای گفتن دارد. اما او باید بطور همزمان به چندین نفر درباره مسائل مختلف پاسخ دهد. صحبت های ما چندین بار قطع می شود. اما لبخند همیشگی اش قطع نمی شود، حتی وقتی درباره غم انگیز ترین و هولناک ترین دوران زندگی خود صحبت می کند.

می گوید که قبل از سخنرانی او در برزیل در مدتی کمتر از ۵ ثانیه تصاویری از جمله صورت یک زن بر روی پرده بزرگ سالن نشان داده شد و صداهایی پخش شد که حاضرین را مبهوت کرد. مجری برنامه اعلام کرد که تصاویر و صدا مربوط به یک مراسم سنگسار بوده است و سپس اعلام کرد: اکنون "بلندگوی انسانیت" ـ مینا احدی ـ سخنرانی می کند.

مینا تعریف می کند که قبل از شروع سخنرانی عکس مراسم عروسی مینا احدی با همسر سابقش (اسماعیل یگانه دوست) که توسط جمهوری اسلامی اعدام شد، بر پرده بزرگ سالن نقش بست. مینا به حاضرین گفت که این تصویر من در ۳۳ سال قبل است با چهره ای امیدوار به آینده. حالا هم با همان امیدواری در اینجا حاضر شده ام تا اعلام کنم ما می خواهیم بساط اعدام و سنگسار را جمع کنیم. و من می توانم همراه امیدواری و لبخندی که مانند همیشه چهره مینا را درخشان کرده، برای یک لحظه پرده اشکی را هم در چشمهایش ببینم. از او قول می گیرم که این عکس ها را برایم بفرستد، ولی امیدوار نیستم که به این زودی فرصت این کار را پیدا کند.

حکم سنگسار سکینه محمدی و روابط نزدیک رئیس جمهور وقت برزیل لولا با رژیم جمهوری اسلامی یکی از موضوعات مطرح شده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در برزیل بود. افکار عمومی برزیل نمی توانست روابط نزدیک دولت این کشور را با یک رژیم فاشیست و جنایتکار بپذیرد. در اولین سفر مینا احدی به برزیل رسانه های این کشور مصاحبه های زیادی با او انجام دادند و مینا درباره سکینه، درباره احکام اعدام و سنگسار، وضعیت زنان و جنایات جمهوری اسلامی صحبت کرد. خانم دیلما روسف در سخنرانی های انتخاباتی خودش بر علیه سنگسار و اعدام و بر علیه زن ستیزی صحبت کرد و قول داد که به مبارزه خود در این زمینه ادامه خواهد داد.

سفر دوم مینا احدی به برزیل برای شرکت در کنفرانس تد بود. در این کنفرانس از کسانی دعوت می شود که در مسائل اجتماعی، سیاسی، علمی، فرهنگی یا هنری منشاء اثر بوده اند. در این کنفرانس از مینا دعوت شد تا بعنوان کسی که جهانشمولی حقوق بشر را در دنیا نمایندگی کرده است، حضور یابد و سخنرانی کند. مینا احدی اکنون نام آشنایی برای مردم برزیل است و او را بعنوان نماینده مردم ایران می شناسند.

سفر سوم مینا احدی به برزیل برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی زنان بود. در این کنفرانس زنانی شرکت داشتند که "دنیا را مسحور فعالیت های خود کرده اند". بیش از ۶۰۰ نفر در این کنفرانس شرکت داشتند. سخنرانی مینا با استقبال پرشوری روبرو شد، بیش از ۷۰ رسانه در این کنفرانس حضور داشتند، که بسیاری از آنها با مینا مصاحبه کرده و سخنرانی و صحبت ها او را در کشورهای مختلف منتشر ساختند. سخنرانی مینا با مقدمه ای درباره زندگی و فعالیت هایش آغاز شد. او درباره انقلابات منطقه صحبت کرد و از انقلابی که در ایران در حال شکل گرفتن است، گفت: "انقلاب در ایران چهره زنانه دارد". زنانی مثل مینا سخنگویان این انقلاب هستند.

از مینا احدی درمورد نظر رسانه ها و مقامات برزیلی درباره سفر اخیر احمدی نژاد به برزیل می پرسم. مقامات جمهوری اسلامی ادعا کرده اند که عدم استقبال مقامات برزیلی از رئیس جمهور اسلامی، امری عادی است. لبخند مینا تبدیل به قهقهه می شود، مثل اینکه چیز خیلی خنده داری گفته ام. اما توضیح می دهد که سفر احمدی نژاد به برزیل موضوعی برای رسانه های برزیل شد تا جمهوری اسلامی را دست بیندازند، مسخره کنند و پوچی و حقارت آن را نشان دهند. موضوع یکی از مصاحبه های مهم مینا درباره سفر احمدی نژاد به برزیل بود. مصاحبه کننده می خواست بداند که عدم پذیرش رئیس حکومت اسلامی از طرف مردم و مقامات برزیل چه پیامی به مردم ایران داده است. درخواست رسمی ملاقات از طرف احمدی نژاد توسط خانم لولا رئیس جمهور رد شد و هیچکدام از مقامات رسمی برزیلی حاضر به ملاقات و دیدار احمدی نژاد نشدند. مینا احدی از مقامات برزیلی خواهد که از این پیش تر رفته و روابط سیاسی خود را با جمهوری اسلامی بطور کامل قطع و سفارت این رژیم را تعطیل کنند. بیانیه ای با این مضمون در محل کنفرانس پخش شد و در اختیار همه حاضران و نمایندگان رسانه ها قرار گرفت.

در این سفر پتی دوبنیتو همراه و همکار مینا بود و در تمام طول تعریف خاطرات سفر، نام او را می شنویم. مینا از ملاقات هایی که در سفر خود داشته است می گوید: "رفتار مردم برزیل نشانه بیزاری آنها از جمهوری اسلامی و همراهی و حمایت آنها از مردم ایران و مبارزات آنها بر علیه رژیم است." رفتار سرد مقامات رسمی برزیل با احمدی نژاد و چندین تظاهرات که توسط مردم بر علیه حضور این جانی در برزیل انجام شد، پیام آنها مردم ایران بود. می گوید در برزیل همه با او برخورد و رفتاری صمیمی داشتند و برایش آرزوی موفقیت می کردند. اما فکر می کنم که احساس مردم برزیل را یکی از محافظین همراه مینا بیان کرد که در آخرین روز به او گفت: که تو با سخنانت قلب مرا تسخیر کردی، مقررات را زیر پا گذاشت و از مینا خواهش کرد که با او هم عکس بگیرد.

پس از نوشتن این مطلب این پیام را از طرف نهاد اکس مسلم دریافت کردم. فرصتی برای تماس با مینا و درخواست ترجمه این مصاحبه نیست. با خودم فکر می کنم مینا احدی در اطریش هم قلب ها را تسخیر کرده است و حساب می کنم که شبانه روز مینا احدی چند ساعت است.

عکس مينا احدي بر روي جلد نشريه آزادانديشان اطريش
         

 

بازگشت به صفحه اصلی