بازگشت به صفحه اصلی

علیه تبعیض
سازمان دفاع از حقوق زن در ایران

 

 

 

بهروز مهرآبادی:

 زنان خدمتکار بردگان رسمی دنیای سرمایه داری

  

یک دختر جوان سریلانکائی در عربستان سعودی گردن زده شد. او خدمتکار یک خانواده ثروتمند بود و متهم به کشتن فرزند این خانواده شد. هنگامی که این جرم به او نسبت داده شد، ۱۷ سال داشت. این خدمتکار جوان اتهام وارده را قبول نکرد. در دادگاه اسلام او از حق داشتن مترجم و وکیل محروم بود. بر اساس گزارشات انتشار یافته تعداد زیادی از خدمتکاران زن در عربستان در زندان بسر میبرند و خطر اعدام دهها نفر از آنها را تهدید می کند. بیشتر آنان با جرائم واهی و بخاطر تن ندادن به خواست های کارفرمایان ثروتمند خود زندانی شده اند.


بر اساس گزارشات متعددی که توسط زنان خدمتکاری در کشورهای ثروتمند جهان منتشر شده، اکثر این زنان تحت شرایط بردگی بسر می برند. ساعات کار آنان تا ۲۰ ساعت در روز می رسد و از تعطیلی و یا مرخصی برخوردار نیستند. کتک زدن، توهین، تحقیر و تجاوز جنسی به خدمتکاران زن امری عادی است. در بسیاری موارد دستمزد آنان پرداخت نمی شود و در صورت اعتراض توسط پلیس از کشور اخراج میشوند.

گزارش سازمان جهانی کار که هفته گذشته منتشر شد، گوشه کوچکی از جنایات متعددی که هر روزه در مورد خدمتکاران خانگی اتفاق می افتد، روشن می کند. بر اساس این گزارش حداقل ۵۲ میلیون خدمتکار خانگی زن در جهان مشغول به کار هستند که از کمترین حقوق و حمایتی برخوردار نیستند. براثر اعتراضات بین المللی، سازمانهای کارگری و نهادهای دفاع از حقوق زنان و تصویب سازمان جهانی کار، امسال در سنگاپور به زنان خدمتکار حق برخورداری از یک روز تعطیلی در هفته داده شد. گزارش سازمان جهانی کار تجاوز جنسی به زنان خدمتکار و آزار های جسمی و روانی به آنان را مورد تائید قرار می دهد.

بیشتر خدمتکاران زن از کشورهای فقیر نظیر مکزیک، فیلیپین، بنگلادش، سریلانکا و اندونزی هستند که به کار بردگی در کشورهایی چون عربستان سعودی، امارات متحد عربی، سنگاپور و هنگ کنگ، تن داده اند. این کارگران از هیچ حقوقی و حمایتی برخوردار نیستند. سازمان جهانی کار در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ کنوانیسون حقوق خدمتکاران خانگی را تصویب کرد و مقرر شد که از ماه سپتامبر همان سال به اجرا درآید. این کنوانسیون به مراتب از حقوق مصوبه بین المللی برای کارگران عقب تر است. این کنوانسیون شامل 4 بند است. حق خدمتکاران خانگی برای داشتن اتحادیه و امکان مذاکره برای شرایط بهتر کار. ساعت کار محدود و تعیین حداقل، تعطیلی یک روز در هفته، و مرخصی زایمان. گزارش سازمان جهانی کار بر اساس شرایط خدمتکاران خانگی در ۱۱۷ کشور تنظیم شده است که فقط سه کشور کنوانسیون مربوط به کار خدمتکاران خانگی را پذیرفته اند. یعنی اکثریت بزرگی از دولتهای جهان بردگی و بیحقوقی این زنان را مورد تائید قرار داده اند.


بر اساس این گزارش ۹۰ درصد از این کارگران از امنیت کاری در بازار کار برخوردار نیستند.


۳۰ درصد از آنها حتی مورد حمایت قوانین کاری محلی قرار ندارند.


بیش از ۵۰ درصد کارگران خانگی زمان کارشان در طول روز محدود نیست یعنی در تمام طول شبانه روز باید گوش بفرمان باشند. ۴۵ درصد از این کارگران حتی حق یک روز تعطیلی در هفته را ندارند.


یک سوم کارگران خانگی هیچ گونه حقوقی در دوران حاملگی یا بعد از زایمان ندارند.


نیمی از این کارگران کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده در کشور، دریافت می کنند.


این گزارش سازمان جهانی کار در مورد خدمتکاران خانگی بجز توحش و تعفن جهان سرمایه داری چیز دیگری را بیان نمی کند.

صحنه ای از اعتراض و ابراز انزجار زنان لانکسی (سریلانکا) علیه توحش اسلامی و گردن زدن یک دختر ۱۷ ساله خدمتکار در عربستان سعودی.

 

 

بازگشت به صفحه اصلی